Jak uniknąć rozwodu?

Autor:  Facetpo40

Jak uniknąć rozwodu?

Jeśli akurat przeżywasz trudny okres w małżeństwie i chcesz je uchronić przez rozpadem, ten artykuł może być dla ciebie całkiem użyteczny, bo znajdziesz w nim kilka mądrych podpowiedzi, jak uniknąć rozwodu.

Wiedza na temat tego, jak uniknąć rozwodu to wiedza, którą powinna posiąść każda para, i ta z długoletnim stażem, ta świeżo po ślubie i ta, która dopiero planuje związać się węzłem małżeńskim. 

Kiedy młoda para przeżywa swój ślub a potem bawi się na wspaniałym przyjęciu weselnym, serca obojga nowo zaślubionych małżonków przepełnione są miłością, która ich unosi i co do której są przekonani, że ich nie opuści "dopóki śmierć ich nie rozdzieli". Niestety, nie zawsze to przekonanie w nich pozostaje, kiedy już skończy się miesiąc miodowy i zaczyna się rutyna codzienności, a szara rzeczywistość daje porządnie w kość.

Różnice pomiędzy małżonkami zaczynają narastać, stając się coraz bardziej zauważalne i dotkliwe. Bardzo często ochrona własnego ego oraz kłótnie i nieporozumienia z tego wynikające, prowadzą do rozwodu.

Dzieje się tak wówczas, kiedy małżonkowie zaczynają zdawać sobie sprawę, że miłość to nie jedyna rzecz, która jest konieczna, aby utrzymać małżeństwo. Tymczasem wiele małżeństw, które kończą się z powodu różnic między małżonkami i braku porozumienia, można uchronić przed rozpadem, jeśli się im trochę pomoże. Dlatego, jeśli ty i twoja małżonka znajdujecie się w sytuacji, w której wydaje się wam, że nie możecie być już dalej razem, ważne jest, abyście dowiedzieli się, czy i jak można uniknąć rozwodu w waszym przypadku.

Wzajemna akceptacja

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie rozwodu jest dowiedzenie się, jakie rzeczy sprawiają, że małżeństwo jest trwałe. Mimo, że każda para ma inny przepis na szczęśliwy związek, istnieją pewne podstawowe rzeczy, które są wspólne dla wszystkich. Trzeba zrozumieć, że kompromisy są częścią życia małżeńskiego i nie ma nic złego w zapomnieniu o własnym ego i wysłuchaniu, co do powiedzenia ma partner.

Istotna jest tutaj wzajemna akceptacja. Jeśli brałeś ślub w wierze, że twoja partnerka zmieni się lub że będziecie w stanie zniwelować różnice między wami po ślubie, to byłeś w błędzie.

Ostatnia szansa

Kiedy twoje małżeństwo znajdzie się na krawędzi rozwodu, bardzo ważne jest, aby dać mu ostatnią szansę. Jest to istotne, bo koszty emocjonalne związane z rozwodem są bardzo duże, nawet jeśli wasze rozstanie jest wynikiem wzajemnego porozumienia. W większości przypadków w grę wchodzą również dzieci, które muszą ponieść tak wielką karę, chociaż nie popełniły żadnego błędu.

Dlatego gruntowne przemyślenie tej decyzji i dołożenie starań  w poszukiwaniu innych rozwiązań może pomóc w ratowaniu małżeństwa. Oto kilka wskazówek, które możesz zastosować.

Poradnictwo

Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, kiedy twoje małżeństwo znajdzie się na krawędzi rozpadu, to poszukanie pomocy w poradni małżeńskiej. Gdy dwoje ludzi nie jest w stanie utrzymać małżeństwa, udział osoby trzeciej może pomóc w rozwiązywaniu problemów małżeńskich. Doradca pomoże tobie i twojej małżonce nakreślić pozytywne powody, dla których powinniście pozostać w związku.

Oprócz poradnictwa małżeńskiego, możesz również skonsultować się z księdzem, który z zupełnie innej strony pokaże wam sens waszego związku i podsunie rozwiązania wielu problemów.

Ponadto, istnieje wiele książek na ten temat, wiele wydawnictw, warsztatów itp., które mogą być  pomocne w ocaleniu waszego małżeństwa. Pomoc z zewnątrz może dopomóc w rozwiązaniu kwestii dzielących małżonków i ostatecznie ocalić ich związek. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie trud i zapoznaj się z innymi poradami na temat sposobów uratowania małżeństwa przed rozwodem.

Otwarta komunikacja

Jedną z najczęstszych przyczyn, dla których kończą się małżeństwa, jest zła komunikacja między małżonkami lub jej brak. W dzisiejszym świecie, gdy zarówno mąż jak i żona są zajęci swoją pracą, dobra komunikacja i wspólne spędzanie czasu schodzą na dalszy plan.

Czasami ludzie zaczynają traktować się zbyt powierzchownie i bezkompromisowo, co może powodować frustrację, będącą jednym z głównych powodów, dla których pary zaczynają myśleć o rozwodzie.

Wprowadzenie otwartej komunikacji między wami jest jednym z najważniejszych kroków zmierzających do uniknięcia rozwodu. Słuchaj opinii swojej małżonki i staraj się je zrozumieć, stawiając siebie na jej miejscu. Kiedy zaczniesz starać się zrozumieć swoją żonę, ona odwdzięczy ci się tym samym, a to obojgu wam pomoże znaleźć harmonię w związku.

Przywróć romantyzm

Romantyzm jest jednym z najważniejszych czynników, które sprawiają, że małżeństwo będzie trwałe. Jednak przy naszym życiu w biegu, napiętych harmonogramach i zapełnionych kalendarzach na romantyzm zwykle już nie starcza czasu i zapału.

Już w kilka lat po ślubie większość par małżeńskich rozmawia tylko o dzieciach, sprawach domowych, finansowych itp. Może to sprawić, że wasz związek staje się nudny, a więc ważne jest urozmaicenie i dodanie mu więcej wigoru. Pamiętaj też, że Walentynki są dobrą okazją na wprowadzenie takich urozmaiceń, ale nie jest to jedyna romantyczna rzecz, którą możesz zrobić dla żony.

Wręczanie prezentów bez żadnego powodu, mały gest miłości, szczere docenienie i komplement i tym podobne drobne i miłe zachowania mogą uczynić cuda dla twojego małżeństwa.

Szukaj informacji

Dowiedz się więcej na powyższe tematy (wiele z nich znajdziesz w facetpo40.pl), szukaj na własną rękę wskazówek dotyczących zdrowego małżeństwa, dowiedz się, dlaczego małżeństwa się rozpadają i jak odbudowywać relacje w związku. Ważne, aby zrozumieć, że małżeństwo nie odniesie sukcesu samo z siebie. Miłość, szacunek, zaufanie, determinacja i ciężka praca to kluczowe czynniki, które oddalają perspektywę rozwodu.

Artykuł ukazał się w serwisie Facetpo40.pl.
Facetpo40.pl – pierwszy serwis dla prawdziwych mężczyzn

Facetpo40.pl

Marzysz o trwałym związku?
Dołącz do Kochaj.pl
Hasło - min. 6 znaków (min. 1 litera i cyfra)

Dlaczego warto?

  • Dołączysz do osób, które szukają trwałego i szczęśliwego związku
  • Codziennie dostajesz propozycje osób, które do Ciebie pasują
  • Poznawanie nowych osób jest ekscytujące